In het boek Expeditie Wendbaarheid vind je een heleboel werkvormen om het veranderen naar wendbaarheid op een speelse, luchtige manier aan te pakken. Wendbaarheid is het vermogen van mensen en organisaties om snel en effectief in te spelen op veranderingen, wat essentieel is om relevant en succesvol te blijven in een voortdurend veranderende wereld. In elke blog lichten we één werkvorm eruit om je te inspireren en om mee te experimenteren. Dit keer is dat ‘verwonderen’.
Blog 3. Ga je vandaag eens lekker verwonderen
Word weer nieuwsgierig
In de drukte van alledag verliezen we vaak het vermogen om onze eigen organisatie met frisse ogen te bekijken. Wat ooit als ongewoon of onhandig werd gezien, lijkt nu de standaard geworden. De manier waarop we werken, de regels die we volgen en de gewoonten die we hebben, worden zelden meer ter discussie gesteld. Maar wat als we de tijd nemen om ons bewust te verwonderen over onze omgeving?
De werkvorm ‘verwonderen’ nodigt teams uit om hun organisatie met een nieuwsgierige en kritische blik te benaderen, alsof ze er voor het eerst binnenstappen. Door jezelf en elkaar vragen te stellen over waarom bepaalde dingen op een bepaalde manier gebeuren, haal je niet alleen de verborgen inefficiënties naar boven, maar ook de creatieve oplossingen die onder de radar blijven.
Werkvorm: verwonderen
- Probeer met een blik naar je organisatie te kijken alsof je voor het eerst binnenkomt. Vraag je af waarom jullie de dingen doen zoals je ze doet.
- Onderzoek en ontdek de gekke dingen in jullie organisatie. Dingen die jullie normaal zijn gaan vinden maar die helemaal niet zo normaal zijn. Bijvoorbeeld: met z’n allen altijd over alles willen beslissen, het consequent missen van deadlines of het accepteren dat afspraken niet worden nagekomen (kan gebeuren, toch?). Of vaste thuiswerkdagen accepteren waarop iemand niet meer naar kantoor komt.
- Kijk in je onderzoek vooral naar de olifantenpaadjes in de organisatie. Welke wegen worden bewandeld die niet in de processen en procedures staan? Welke bochten worden afgesneden om sneller bij het doel te komen of om om hinderlijke objecten heen te gaan?
- Stel jezelf eens een andere vraag: waar wordt niet over gepraat? Waar gaat het altijd over in jullie organisatie en wat blijft buiten beeld? Denk bijvoorbeeld aan de klant, de medewerker, budgetten, resultaten, tevredenheid, cultuur, gedrag etc. Wat zegt dit? Waarom zou dit zijn? En wat zou het opleveren als daar wel eens aandacht aan zou worden gegeven?
- Verdiep je in je collega’s. Welke behoefte hebben zij? Wordt die weleens uitgesproken? Is deze behoefte te verbinden aan de doelen vanuit de organisatie om wendbaar te worden? Of is het tegenstrijdig? Hoe zou je het kunnen verbinden?
- Kijk eens naar het werkproces. Wat zorgt ervoor dat we traag beslissen, langzaam opleveren en moeilijk kunnen veranderen? Waarom lukt het niet om dit te verbeteren?
Na een dag van verwondering kom je vaak tot verrassende inzichten. Door samen met collega’s de rare gewoonten en onlogische werkwijzen te onderzoeken, wordt duidelijk dat veel van wat we als normaal beschouwen, eigenlijk helemaal niet zo vanzelfsprekend is. Wat begon als een speelse oefening, kan leiden tot waardevolle gesprekken over wat er écht nodig is om als organisatie wendbaarder en effectiever te worden.
Door humor te gebruiken en te lachen om de eigenaardigheden, wordt de drempel om zaken aan te pakken lager en creëer je een veilige omgeving voor verandering. De inzichten die je opdoet, kunnen uiteindelijk leiden tot concrete verbeteracties, waarbij je de snelheid van beslissen, opleveren en veranderen kunt verbeteren. Zo laat deze werkvorm niet alleen ruimte voor verwondering, maar ook voor groei en vernieuwing.
Bron: Expeditie Wendbaarheid
Door: Els Verkaik, Edwin Clerkx en Jeroen Venneman